Самостоятелната форма на обучение включва самостоятелна подготовка и изпити за определяне на годишни оценки по учебните предмети от училищния учебен план.
Самостоятелната форма на обучение може да се организира за:
- ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, издаден от съответната експертна лекарска комисия, определена в Закона за здравето, не могат да се обучават в дневна форма;
- ученици в задължителна училищна възраст – по желание на ученика или родителя, по реда на чл. 12, ал. 2 от ЗПУО, след решение на експертна комисия, създадена към регионалното управление на образованието;
- ученици с изявени дарби;
- лица, навършили 16 години.
Самостоятелна форма на обучение се организира и за ученици, обучаващи се в дневна форма на обучение, на които е наложена санкция „Преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение“.
При самостоятелна форма на обучение се прилага избран от ученика утвърден училищен учебен план за паралелката в дневна форма на обучение.
Заявление за записване в самостоятелна форма се подава до началото на съответната учебната година или до 20 учебни дни преди началото на изпитната сесия.
Учениците, обучавани в самостоятелна форма подават заявления за явяване на изпити в срок до 10 дни преди началото на съответните изпитни сесии, като периодично се информират за предстоящите дейности за приключване на учебната година.
Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определя със заповед на директора.
Изпитите на учениците се организират в следните сесии:
- редовна сесия – през месец януари/февруари;
- първа поправителна сесия – през месец март/април;
- втора поправителна сесия за учениците от V до XI клас – през месец юни;
- втора поправителна сесия за учениците от XII клас– през месец април.